Co zvážit předtím, než začnete podnikat?

Nebaví vás stereotypní práce v kanceláři? Už delší dobu uvažujete o tom, že začnete pracovat sami na sebe, ale nevíte jak a kde začít? Začít podnikat vás může stát nejen spoustu peněz, ale také spoustu zbytečně promarněného času. Proto je důležité si před zahájením nové životní etapy vše pořádně promyslet a propočítat.
 
Najděte mezeru na trhu
Při přemýšlení o svém budoucím podnikání musíte vzít v potaz to, že potencionálním zákazníkům musíte nabídnout něco nového, neobvyklého, nebo něco navíc, oproti ostatním. Novinku na trhu nebo oblíbenou značku, kterou v okolí nikdo neprodává, popřípadě vlastní výrobky.
 Muž a tablet
Promyslete financování
Začátek vlastního businessu něco stojí. Pokud jste z těch šťastnějších, kteří na nějakou korunu nemusí koukat, poté gratuluji a tento odstavec můžete vynechat. Pro tu druhou, většinovou část se nabízí dvě řešení. Tím prvním, ideálním, je našetřit si, začít podnikat pomalu s omezenou nabídkou zboží a třeba i při zaměstnání. Občas ale máte nápad, který nepočká, protože vás může někdo předběhnout, nebo máte chuť začít znovu právě teď, nebo prostě není možné začít podnikat v tomto oboru pozvolna, ale očekává se hned ze startu velká investice. V tomto případě se nabízí financování prostřednictvím úvěru. V tomto případě ale zvažte, zda svému nápadu a schopnostem opravdu věříte, může se také stát, že o vaši nabídku nebude zájem a vám kromě nesplněného snu zbude také velký dluh, který vám tuto epizodu může připomínat dalších několik let.
Muž a notebook
 
Podnikatelský záměr
Podnikatelský záměr, nebo projekt je základem úspěšného podnikání. Jeho sepsání se nevyplatí odbývat, jelikož pokud budete mít váš nápad na papíře, budete přesně vědět za čím směřujete, jakým způsobem to chcete financovat, jaké jsou vaše představy a jakou formou budete podnikat, zda vám například stačí založit si živnost, což je ve většině případů jednoduché a mnohem levnější řešení, nebo zda chcete založit rovnou třeba s.r.o. Při sepisování je vhodné poradit se s odborníkem, nebo člověkem, který je v podnikání již zběhlý a sám úspěšně vede svůj podnik.
 
Být zaměstnancem je občas trochu stereotyp, ve kterém jste limitováni názorem vašeho nadřízeného, ale je to jistota stabilního příjmu. Proto je důležité zvážit, zda si nejistotu v příjmech můžete dovolit a také jestli jsou vaše schopnosti natolik dobré, abyste se prosadili na trhu.