Zimní spánek vaší zahrady

Ten, kdo vlastní zahradu, dobře ví, kolik práce obnáší. Ten, kdo jí vlastní ale dělá tuto práci rád. Většinou jde o nadšence, kterým se činnost na zahradě stala koníčkem. Pokud jsou vlastníci, kteří se k této práci nekloní positivně nebo nemají dost času, můžou využít zaplacené služby různých firem. V každém případě je nutné se o zahradu postarat, než ji uložíme k zimnímu spánku.

Co potřebuje trávník?
Nejdůležitější je, aby byl čistý. Musíme shrabat listí, důkladně rozhrabat krtince, odstranit mech a umožnit trávníku, aby se mohl před zimou důkladně nadýchnout. Posekejte ho na výšku 4-6 cm, řádně vyhrabejte všechny zbytky trávy i jiných rostlin a pohnojte trávu hnojivem se zvýšeným obsahem draslíku. Nejlépe je to udělat koncem října. Zabráníte tak vytvoření tzv. sněžné plísně.

Aby růže v červnu zase voněly
Ostříhejte uschlé květy a oslabené větvičky. Prohlédněte důkladně listy, a pokud se vám zdají, že jsou něčím napadené, odstraňte se a spalte. Zkraťte výhonky a u stromkových růží použijte obal z pytloviny. Popínavé růže chraňte chvojím.

Jak ošetřit záhonky?
Počkejte do prvních mrazíků a pak záhonky vyplejte a zryjte. Případná vajíčka slimáků tak zaryjete do země a zneškodníte. Rytí je dobré provést na hloubku rýče. Je možné přidat i trávu z posledního sekání, poslouží jako hnojivo. Na květinové záhony můžeme přihrnout suché listí v přiměřené vrstvě.

Aby přežila skalka zimu
Skalku je třeba řádně vyčistit od listí a plevele. Pak použijte větvě jehličnanů a zateplete jí. Pokud máte na skalce některé teplomilné rostliny, které by zimu těžko přežily, použijte průhlednou folii, aby byly v teple a přitom na ně šlo i světlo.

A co zahradní technika?
Aby nám zase za rok mohla pomáhat, musíme se i o techniku náležitě postarat. Dobře jí vyčistěte a uložte na suché místo, kde bude připravena na jarní práce. Vypusťte vodu ze všech trubek a hadic, kde by zmrznutím mohla techniku poničit. Vyprázdněte i sudy na dešťovou vodu a nádrže.
 
A až všechno tohle uděláte, můžete si s klidnou myslí udělat horký čaj a pozorovat zahradu s okna domova, jak se na ní snášejí první sněhové vločky. A zahrada vám na jaře za vaší péči opět poděkuje svojí barevností a zelení.

Posted in Nezařazené