Lidský organismus snese za určitých okolností poměrně velkou zátěž, prokazují to neuvěřitelné výkony špičkových sportovců a některých lidí, kteří například překonávají zemskou tíži v kosmických skafandrech, anebo lidé, co zdolávají osmitisícovky v Himálajích. Tyto výkony jsou spojeny zejména se svalovou námahou, schopností přizpůsobit se beztížnému stavu a prostředí s nízkým tlakem vzduchu, ovšem dojde-li na vyšší teploty ovzduší, zde jsou i trénovaní borci výrazně omezeni jevem, který odborně nazýváme úpal.
Úpal je v odborné terminologii přehřátí organismu v důsledku vysokých teplot okolního vnějšího prostředí, čímž dojde k narušení termoregulace a ke zvýšení tělesné teploty. Pokud tento stav trvá delší dobu, teplota vzduchu je příliš vysoká a navíc je v místě vydýchaný vzduch, může to vyvolat i závažné zdravotní důsledky. Takto postižení lidé mohou ztrácet vědomí a může to znamenat i fatální konec.
Paradoxně můžete trpět úpalem i v třeskutém mrazu, a to např. v přetopeném vlakovém kupé, pokud se tu nedá vyvětrat a otevřít okno. Mnohem častější jsou však situace vyvolané v letním období, v době tropických veder. Těm se totiž velmi obtížně brání běžnými prostředky, zejména v době, kdy se pohybujeme venku na ulici. Mnohem lepší je to doma nebo na pracovišti, pokud je tu v provozu klimatizace.
Klimatizace v Brně nejsou dnes ničím výjimečným, pořídit se dají i poměrně levně přenosné chladicí kompresory, ale ty jsou velmi hlučné a mají vysokou spotřebu elektřiny, takže pokud je vyloženě nevyužíváte jen občas, jednou, dvakrát do roka, má význam zaměřit se na klimatizace splitové, které mají umístěný kompresor venku mimo budovu. Uvnitř se nachází pouze ventilátor a ten může být téměř neslyšitelný. Výhodou těchto klimatizací je i možnost místnost naopak přitápět, např. v době, kdy ještě není topná sezóna a dodávka centrálního tepla do bytových domů prozatím neprobíhá.