Chaluha bublinatá neboli kelpa – jaké účinky má pro lidi i zvířata

Mořská řasa chaluha bublinatá neboli také kelpa má široké využití. Využívá se v potravinářském průmyslu, ale i jako doplněk stravy pro zvířata i lidi.

Chaluha bublinatá neboli kelpa – jaké účinky má pro lidi i zvířata

Kelpa neboli chaluha bublinatá je mořská řasa a existuje jí na třicet různých druhů. Nejčastěji se vyskytuje v mělkých a chladných vodách oceánů. Nejvyužívanější je hnědá chaluha bublinatá, která se vyskytuje hojně na skalnatých útesech v Norsku nebo na Islandu. Na východě Kanady se pak pěstuje v takzvaných kelpových lesích. V přírodě jde o oblíbenou pochoutku mořských ježků, chaluhy jsou také domovem mnoha živočichů a využití pro ně máme i my lidé.

pexels-photo-103567

Potravinářský průmysl a další využití

Kelpa se hojně využívá v potravinářském průmyslu, je součástí cukrářských směsí, které mají za úkol sladkosti a zákusky zahustit. Přidává se také do zubních past, protože účinně bojuje se zubním kamenem. Právě i proto se často dává zvířatům, zejména kočkám a psům. Dříve se chaluha přidávala také do mýdel. Dnes je známým doplňkem stravy. Chaluha bublinatá má mnoho účinků, chovatelé zvířat ji znají asi nejvíce, na trhu jsou totiž k dostání doplňky stravy určené přímo pro zvířata, pro psy nebo pro kočky.

Kromě toho, že zvířatům zaručí krásné a zdravé zuby, chaluha bublinatá má velký vliv i na stav a vzhled srsti u zvířat. Podobné účinky má však i pro lidi. Zvířatům pak dodává všechny potřebné látky a živiny, které nemohou získat z běžné stravy, která je jim podávána.

pexels-photo-1154510

Pro dobré zažívání

Ať už je kelpa podávána lidem nebo psům či kočkám, viditelně zlepšuje procesy trávení. Pro zdravé a dobré trávení je důležité, aby byly všechny složky potravy správně stráveny, a o to přesně se chaluha bublinatá postará. Kromě dokonalého trávení podporuje zdravý růst vlasů, nehtů a zlepšuje kvalitu pokožky těla. Podílí se také na celkové regeneraci buněk a pomáhá s překyselením organismu.

Překyselení organismu patří k čím dál častějším problémům, jak u lidí, tak i u zvířat. Díky chaluze bublinaté si ale můžete dát zase své zažívání do pořádku. Problémy přejdou a vy se budete cítit lépe. Navíc ji můžete užívat vy, i váš čtyřnohý mazlíček.