Jaké máme typy schodiště

Každý z nás schody někdy použil. Učíme se po nich chodit již od té chvíle, kdy se naše chůze stane trochu jistější. Považujeme je za tak samozřejmou součást života, že jim nevěnujeme prakticky žádnou pozornost. Nevšímáme si tedy toho, kolik nejrůznějších druhů a typů existuje.

Asi nikdo nebude rozporovat, že účelem schodiště https://www.kmkdesign.cz/schodiste-schody je pomoci nám překonat určité výškové převýšení, které by pro nás jinak bylo velmi obtížné zdolat. Co je zajímavé je fakt, že při sestupu používáme de facto jakousi techniku řízeného pádu. Avšak vzhledem k tomu, že nad ním máme kontrolu, se obvykle není třeba ničeho bát.

točité schodiště

Ovšem málokdo si uvědomuje, že schodišť existuje poměrně dost druhů. Asi každý z nás zná ty přímé, které vedou rovně a jen v rohu je udělaná širší plošina. A není divu, jsou nejvyužívanější, a to z dobrého důvodu: jsou zkrátka nejbezpečnější, nejpohodlnější na výstup a i na stavbu. Ve většině případů zkrátka není co řešit. Ovšem není to jediný typ.

Pak zde totiž máme schody jezdící. Ty se stávají stále více rozšířené. Zatímco v minulosti jsme se s nimi setkali prakticky výhradně jen v metru, nyní je najdeme snad ve všech obchodních centrech, které mají více než jedno patro.

schodiste1

Je sice fakt, že jsou nejpohodlnější – ani po nich nemusíte chodit, avšak jsou také nejnebezpečnější. Hlavní riziko představuje nastupování a vystupování, a to především pro lidi hendikepované. Zvláště pokud jde o tu rychlejší variantu schodů, kterou nalezneme v některých stanicích metra. Ty moderní, které najdeme v obchodních centrech, jezdí pomaleji a jsou tedy podstatně bezpečnější. Přesto je nutné podotknout, že úrazů na nich není nijak alarmující číslo.

Posledním typ, který zmíníme, je k nalezení především ve starých, historických budovách. Ano, jedná se o točitá schodiště. Ta měla usnadňovat obranu sídla v době, kdy hlavními zbraněmi byl meč či dýka. S nástupem pušek se však staly zbytečné a postupně se od nich pro jejich nepohodlnost upustilo.