Solární plachta na bazén se nepokládá na hladinu jen kvůli slunci

Když se porozhlédnete v obchodě po příslušenství na bazén a zahlédnete tam solární plachtu, vystavenou v rozloženém stavu, anebo dokonce položenou na hladinu nádrže na koupání, pravděpodobně se zamyslíte e nad tím, že jde o účelnou pomůcku, která brání spadu nečistot na hladinu a zároveň může přispívat k udržení potřebné teploty vody na koupání.

teploměr v bazénu

Máte pravdu, je tomu skutečně tak, plachta působí jako izolant a brzdí snižování teploty vody v nádrži, pokud je venkovní teplota chladnější, a zároveň díky slunečním paprskům může vodu částečně zahřívat. Svým způsobem tak šetří náklady na ohřev vody, ať už jej budete provádět jakýmkoli způsobem.

Solární plachta na bazén připomíná svým vzhledem bublinkovou fólii a není to náhoda, protože bublinky uvnitř fólie brání jejímu klesání ke dnu, takže zůstane vždy ležet na hladině.

Solární plachta brání i vypařování vody

Toto však nejsou jediné důvody, proč se solární plachta na hladinu pokládá, velký význam má i vypařování vody. Pokud si vybavíte z hodin fyziky, přírodopisu či chemie na základní škole popis jevu, kterému se říká „koloběh vody v přírodě“, uvědomíte si, že se neustále, 24 hodin denně, odpařuje voda ze všech vodních toků i stojatých ploch. Probíhá to mnohdy velmi pomalu a neznatelně, takže si toho v běžném denním režimu ani nevšimnete, ovšem pokud byste měli akvárium (pokud již nejste přímo akvaristé), velmi brzy zjistíte, kolik vody se vám vytratí z akvária během jediného týdne.

žena s kočárkem

Za jediný den se vypaří z vašeho bazénu, pokud uvažujeme levnější nadzemní bazén o průměru 4 metry, přibližně 60 litrů vody. To jsou cirka tři plastové kbelíky, zdánlivě zanedbatelné množství, pokud ještě uvažujete nad tím, že vaše ratolesti podobné množství vody vycákají při dovádění v bazénu, jenže pokud si to vynásobíte počtem dnů koupací sezóny, řekněme od května do září, kdy je bazén napuštěný, tak to dělá devět kubíků vody, a vynásobíte-li to cenou vodného a stočného, tak zjistíte, že se solární plachtu vyplatí pořídit.