Financování bydlení studentů

Studujete vysokou školu a každý rok před začátkem školního roku řešíte, kde budete během studií bydlet? Pokud i vy patříte mezi ty studenty, kteří nemohou z jakýchkoliv důvodů bydlet v době studia u rodičů nebo prarodičů, máme pro vás užitečné informace, kde zjistíte, že ani pořízení vlastního bydlení není v době vašich studií nemožné.

Vysokoškolské koleje

Nejpravděpodobnější možností je pro studenty pokusit se získat možnost bydlení na vysokoškolských kolejích. To má však v současné době několik problémů:
– koleje mají pouze omezenou kapacitu
– na tento typ ubytování nemají nárok všichni studenti
– studenti nemají dostatečné soukromí vhodné pro studium

Společný studentský pronájem

Tato možnost je nyní nevyužívanější, přestože cena pronájmu takových bytů stále stoupá. Jedná se většinou o byty 3+1 a 4+1, kde je možnost ubytování pro více spolubydlících, což značně snižuje měsíční náklady na bydlení. Značnou výhodou tohoto řešení je také větší soukromí a možnost najít bydlení v blízkosti místa studia.

Vlastní bydlení

Už během studia vám umožní některé bankovní ústavy možnost financování vlastního bydlení. Základní podmínkou je věk studenta nad 18 let a rodiče jako spoludlužníci po dobu, kdy budete studovat a nebudete mít tedy pravidelný příjem. V okamžiku, kdy budete mít ukončené vzdělání a budete moci hypotéku splácet sami, rodiče se mohou samozřejmě z této smlouvy bez potíží vyvázat. A v neposlední řadě vám v rozhodování možná pomůže i fakt, že studentské hypotéky mají výhodnější úrok než hypotéky klasické.

Je velmi důležité promyslet si, zda se vyplatí financovat několik let pronájem bytu se spolubydlícím nebo už tuto dobu využít pro investice do vlastního bydlení. V každém případě pokud se rozhodnete pro vlastní bydlení, budete mít po studiích o starost méně.