Kdy má začínat školní vyučování?

Že se nechce vám ani vašim dětem ráno z postele? Posouvání zvonění budíku alespoň o pár minut, čištění zubů ještě se zavřenýma očima, zhltnutí snídaně a na poslední chvíli odchod do školy. Asi to zná nejeden rodič, který musí své děti každé ráno postrkovat, aby nepřišly pozdě na školní vyučování. Mnozí z vás by proto uvítali, kdyby školní vyučování začínalo alespoň o hodinu později.

Tuto možnost dnes už mají všechny školy v Čechách. Ministerská vyhláška umožňuje začít školní vyučování kdykoliv po sedmé hodině ranní. Tradicí na většině škol je pak osmá hodina. Škola však může začínat i později.

Pokud byste právě o to chtěli usilovat na vaší škole, stačí vznést námitku, vyvolat diskuzi nebo se spojit s podobně smýšlejícími rodiči a učiteli, a společně pak o změně přesvědčit vzdělávací institut.

Je ale jasné, že toto téma vede k mnohým sporům. Ne každému by posun školního vyučování vyhovoval. Bylo by sice báječné, že by si vaše děti mohly o něco déle přispat, někteří rodiče ale potřebují odvést své děti do školy dříve, protože sami chodí do práce brzy. Museli by si tak na ráno sjednávat hlídání.

Někteří zase mají pocit, že by byly děti ve škole dlouho do odpoledne, a tím pádem by pak neexistovalo žádné osobní odpolední volno. Možná že by posun na později byl vhodný spíše pro žáky na druhém stupni základní školy a pro středoškoláky.

Posun školního vyučování by také znamenal, že se aktivity dětí přesunou do večerních hodin a tím by ubylo času, kdy budou děti vystaveny dennímu světlu. Tím by se narušila synchronizace jejich vnitřních hodin s denní dobou, a to není rozhodně žádoucí, protože to může souviset s celou řadou onemocnění.

A co si o tom myslíte vy? Jsou vaše děti ranní ptáčata a tak jim nedělá problém začínat ve škole v osm hodin? Nebo byste raději zvolili posun školního vyučování na devátou, aby byly vaše děti vyspalé a tím pádem výkonově lépe naladěni? Myslím, že toto téma stále rozděluje rodiče na dva tábory.