Jak na efektivní úklid

Abyste se doma cítili spokojeně a uvolněně je naprosto nezbytné mít doma uklizeno. Samozřejmě se najdou i lidé, kteří se v uklízení přímo vyžívají, ale pro většinu lidí je úklid jen nutným zlem. Proto je důležité uklízet efektivně , mít systém a zapojit do úklidu i ostatní členy rodiny.
průhledný čistič koberců.jpg
Organizace
Prvním krokem k rychlému a efektivnímu úklidu je organizace. Je samozřejmě jen na vás, jaký způsob vám nejvíce vyhovuje. Můžete rozdělit jednotlivé domácí práce do dnů v týdnu a pravidelně je opakovat. Nebo přidělit jednotlivé úkoly členům rodiny, kteří je budou mít na starost.
Skvělým nápadem je vytvořit si barevný, přehledný seznam úkolů a vystavit ho někde, kde bude všem na očích.
Správné návyky
Aby pro vás nebylo uklízení trestem, je třeba osvojit si určité návyky, které vám jej mnohem ulehčí. Tak nebudete muset uklízet často opravdu velké množství. Naopak budete postupně uklízet menší množství věcí, které je potřeba uklidit a tolik se u toho nenadřete. Pro inspiraci se můžete podívat na následující návyky, které můžete zařadit do svého života:
· Pokaždé, když něco donesete k dřezovému pultu, ihned to umyjte
· Nenechávejte věci jen tak ležet tam, kde nepatří. Když něco vytáhnete a použijete, hned to vraťte na místo
· Pokud něco vylijete, nebo jinak znečistíte, otřete to ihned.
· Během vaření si postupně myjte nádobí, které už nebudete k vaření používat. Pokud na to nemáte čas, poproste dalšího člena rodiny.
Kvalitní vybavení
Je samozřejmě těžké jednoznačně říct, jaké přesně čistící prostředky byste měli používat. Jde o to používat kvalitní prostředky, které vám osobně ve vaší domácnosti vyhovují. Nezapomeňte mít uklízecí prostředky organizované.
osuška v sušičce.jpg
Vhodné rozložení prostoru
Pro efektivní uklízení je samozřejmě nutné mít i vhodně využitý prostor v domě. Za předpokladu, že si opravdu libujete v různých dekoracích, soškách a podobných věcech, zdlouhavému úklidu se pravděpodobně nevyhnete. Pokud ale ne, stojí určitě za to zvážit, jestli všechny tyto věci potřebujete, nebo ne.

Posted in Nezařazené