Výše výdělku – výpočet čisté mzdy

Hrubá, čistá, superhrubá mzda, výplata, částka na výplatní pásce, je v podstatě jedno, jak se to vypočítá, důležité je znát hned výsledek. Zajímá vás, kolik budete vydělávat? Právě proto jsou zde praktické kalkulačky.

Kolik budu vydělávat v zaměstnání? To je otázka, na kterou vám snadno odpoví cista mzda.

Jenomže, jak ji zjistím? Čistou mzdu získáte výpočtem. Musíte znát hrubou mzdu, většinou se uvádí u zaměstnavatelů, následně pracujete se všemi sazbami, odvody a daněmi a výsledkem je čistá mzda, kterou budete mít na výplatní pásce.

Čistou mzdu velice snadno a jednoduše zjistíte, když hrubou mzdu zadáte do kalkulačky na internetu. Pak hned uvidíte výsledek, tedy mzdu, za kterou budete pracovat.

ruce tým

Potřebujete při výpočtech zohlednit i další veličiny? Nestačí vám jednouchá kalkulačka, kam zadáte pouze hrubou mzdu? V tom případě můžete zvolit podrobnější neboli rozšířenou verzi. Ta zohledňuje ten samý základ, čili zadáváte hrubou mzdu, jestli jste student, ZTP/P, invalida, počet dětí případně počet dětí ZPT/P, ale je rozšířená o další parametry jako jsou odběry krve nebo kostní dřeně, zaplacené úroky z úvěru, platby na penzijní pojištění, pojistné na životní pojištění, členské příspěvky odborům, úhrada za zkoušky, příspěvky na vědu nebo výzkum, uplatňovaná sleva na manžela či manželku, používání služebního vozu nebo školkovné.

Každá veličina se dá zohlednit, takže si nakonec budete moci vypočítat opravdu přesnou výši vaší čisté mzdy.

žena notebook

Od roku 2021 se mzda vypočítává podle nového vzorce. Dočasně je zrušena superhrubá mzda, ale opět se má vrátit. Mnoho ekonomů proto již teď varuje, že by lidé měli šetřit.

Částka superhrubé mzdy se tedy nenavyšuje o to, co za vás odvádí zaměstnavatel v podobě 9 % na zdravotní pojištění a 25 % na sociální pojištění, ale daň zálohová 15% se odečítá rovnou od této základní hrubé mzdy bez předchozího navýšení. Zvýšila se také sleva na poplatníka. Lidem zůstane více peněz, které mohou utrácet a tím pomoci opět rozeběhnout českou ekonomiku.